Ako si vybrať moto topánky?

Obujte sa aj na motorku bezpečne a pohodlne.

Obujte sa aj na motorku bezpečne a pohodlne.

Doba čítania 11 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Typy motocyklových bot

Koľko existuje druhov motoriek, toľko nájdete aj príslušných topánok. Niektoré modely kladú dôraz na ochranu holennej kosti, iné na stabilitu a dokonalé priľnutie k nohe. Nakoľko vás čaká rýchla jazda a vaše chodidlá sa ocitnú blízko zeme, bude lepšie, ak zabudnete na kompromisy. Topánky vyberajte podľa konkrétneho typu vašej motorky. 

Cestné a turistické

Táto obuv s vami denne zdolá aj niekoľko stoviek kilometrov, preto by ste sa mali sústrediť na maximálny komfort nielen na samotnom stroji, ale aj pri bežnom nosení. V topánkach sa vám nesmú potiť nohy a mali by ste sa v nich cítiť dobre v daždi aj v slnečnom počasí. Z tohto dôvodu siahnite po vyhotovení s priedušnou a vodoodolnou membránou (napríklad Gore-tex). Často obsahujú aj odnímateľnú vložku. 

Športové

V tomto prípade bude okrem iného dôležitá aj nízka hmotnosť, nakoľko na okruhu sa počíta každý ušetrený gram. Topánky by mali byť zároveň mimoriadne odolné voči oderu pri zdolávaní zákrut. Športovým modelom častokrát nechýba ventilácia a systém na absorbovanie nárazov. Absolútny dôraz výrobcovia kladú na ochranu členkov, piat a holenných kostí, čomu napomáhajú i prídavné chrániče a slidery. 

Motokros

Poznávacím znamením obuvi na motokros je väčší počet praciek. Zásadnou vlastnosťou tohto typu topánok je totiž práve priľnavosť k nohe. Ich súčasťou je tiež špeciálna výstuž v oblasti päty a prstov (napríklad v podobe dvakrát prešitej podrážky alebo kovovej špičky). Motokrosová obuv zabraňuje neprirodzenému ohýbaniu či rotácii nohy a eliminuje prenikanie vody a špiny do topánky. U niektorých modelov sa tiež stretnete s odnímateľnou vložkou. Vo všeobecnosti platí, že tento typ topánok je spomedzi všetkých najbezpečnejší. Na motokrosovú motorku si bez nich nikdy nesadajte. 

Enduro a ATV

Ak radi jazdíte na endure či štvorkolke, poobzerajte sa po obuvi s podobnými vlastnosťami ako na motokros – v prvom rade je to ochrana holenných kostí, vysoká priľnavosť k nohe a predovšetkým stabilita, aby ste sa mohli na stúpačke aj postaviť s tým, že motocykel máte neustále pod kontrolou. 

Chopper

Pri tejto kategórii topánok síce záleží na ich účele, ale nemali by ste zabúdať ani na štýlovosť. Vo väčšom zastúpení než u iných typov obuvi sa pri nich stretnete s kožou, miestami dokonca i s priznanou oceľovou špičkou. Nie sú natoľko vysoké ako napríklad prevedenia určené na motokros. Vždy si overte, či si poradia i v intenzívnom daždi. V tejto súvislosti zaváži buď nepremokavá koža alebo funkčná membrána, ktorá zastaví vodu a z nôh odvádza vlhkosť (pot). Topánky potešia mimoriadnym komfortom, občas im nechýba ani vnútorné polstrovanie. Častokrát disponujú podrážkou odolnou voči oleju a benzínu. 

Skúter a moped

Pri brázdení mestskými ulicami sa nemusíte chrániť do takej miery, ako pri motokrose či jazde na endure. Z tohto dôvodu táto obuv neraz pripomína vyššie tenisky, akurát vyhotovené z iných materiálov. Oblasť päty a špičky je spevnená, výrobca využíva pevnejšie materiály. Tento model  sa osvedčuje aj pri prechádzkach alebo šoférovaní auta. 

kotníčkové boty

Na čo sa pri výbere zamerať

Hoci už teraz viete, z čoho môžete vyberať, s nákupom ešte chvíľku počkajte a ujasnite si, čo od nových motocyklových topánok vlastne očakávate. 

Požiadavky

Ako chcete obuv využívať? Budete v nej „iba“ jazdiť a na chôdzu mať poruke iný model? V takom prípade odporúčame vysoké topánky s lepšou ochranou a pevnejším základom. Pokiaľ plánujete výlety na hrady či iné zaujímavé miesta, zaobstarajte si mäkšiu a eventuálne aj nižšiu obuv. 

Osobitnú pozornosť si vyžaduje otázka komfortu. Dlhšia jazda v nevhodných topánkach sa spoľahlivo premení na nočnú moru, preto stavte na prevedenia s polstrovaním, ktoré sa lepšie prispôsobia vášmu telu. Na športovej motorke zasa  uprednostnite ľahšie topánky s vysokým stupňom ochrany. Zadovážte si model, v ktorom budete mať stroj dôkladne pod kontrolou. 

Ďalším podstatným apektom, hoci zakaždým z iných dôvodov, je aj miera ochrany. Na okruhu oceníte vysokú odolnosť voči oderu o asfalt, na motokrosovej dráhe zasa potrebujete výrobok, ktorý si poradí s kamenistým povrchom a inými nečistotami. Z týchto dôvodov sa sústreďte na vyššie topánky z kvalitnejších materiálov (ani s kožou nešliapnete vedľa). Pri menej rýchlej jazde na chopperi, cruiseri alebo na skútri sa natoľko vysoká ochrana nevyžaduje. O to viac však záleží na pohodlí.  

Určenie

Rovnako ako obyčajné topánky, i tento druh obuvi je k dispozícii v dámskom a pánskom prevedení. Nemali by ste si ich zamieňať, nakoľko noha ženy sa od tej mužskej líši a obuv by tak nemusela dobre padnúť. V obchodoch však nechýbajú ani unisex varianty, akýsi kompromis medzi spomínanými dvoma kategóriami. Ak si na motorku sadá aj váš potomok, objavíte tiež detské vyhotovenia. 

Typ zapínania

Rôzne typy topánok sa odlišne zapínajú. Môžu to byť klasické šnúrky (obuv na skúter či chopper). Na modeloch určených na náročnejšiu jazdu ich už ale nenájdete – pre tie je vyhradený skôr bežný zips či pracky známe z korčúľ alebo lyžiarok. Dajú sa totiž dôkladne stiahnuť a máte istotu, že nepovolia. Ide však o mechanickú súčiastku, ktorá pri údere kameňa, resp. páde nemusí vydržať. Na hornom okraji topánok sa nachádza doplnkový suchý zips, častokrát slúžiaci aj ako jeden zo spôsobov zapínania. Kombinácia viacerých metód zapínania topánky sa v rámci ponuky výrobcov stáva čoraz frekventovanejšou (turistická obuv napríklad spája klasický zips so suchým). 

Materiál

Ďalším významným faktorom pri výbere motocyklových topánok je materiál. K tým najtypickejším patrí koža – prírodná surovina klasického vzhľadu, ktorá je odolná a neohrozí ju ani voda. Predstavuje ideálnu voľbu pre obuv na skúter i dlhšie jazdy, ale vyrábajú sa z nej aj diely na motokrosové či enduro modely. Ak chcete, aby si tento materiál čo najdlhšie uchoval svoje vlastnosti, musíte sa oň pravidelne starať. Jeho alternatívou je umelá koža, s podobným vzhľadom aj charakterom. S údržbou si v tomto prípade nemusíte robiť veľké starosti, ale ide o syntetiku, ktorá má celkom iné potreby ako pravá koža. Na motocyklových topánkach nájdete i množstvo textilných častí – najčastejšie vnútro, prípadne vonkajšia časť obuvi na skúter a moped. Z textilu býva vyhotovená aj odnímateľná vložka, ktorú možno vložiť do práčky. Dodržiavajte však pri tom pokyny výrobcu. Pokiaľ budete obuv vystavovať náročným podmienkam, uprednostnite plast. Práve plastové súčasti vaše nohy ochránia pred nárazmi, odermi a topánku spevnia tak, aby nedošlo k zraneniam. Ľahký plast zároveň ocenia aj motocykloví pretekári. 

Kvalita spracovania

To, od čoho závisí vaša bezpečnosť musí vynikať excelentnou kvalitou, ktorej veríte. V prípade motocyklových topánok máme na mysli dvojité švy, odolnosť voči dažďu (aj dlhotrvajúcej prietrži mračien), intenzívnemu slnečnému žiareniu a mechanickému poškodeniu. Či už pôjde o odrazený kamienok, náraz vetvičky na poľnej ceste či kontakt s vozovkou, topánka by mala za každých okolností vydržať a vaše nohy uchovať v bezpečí. 

V rámci obuvi pre motorkárov rozlišujeme dva druhy konštrukcie – šité a lepené. V prvom prípade sa môžete spoľahnúť na to, že sa nikdy nerozlepia. Počítajte však s vyššou cenou a nezabudnite skontrolovať kvalitu švov. Mali by byť minimálne dvojité. 

Design

Tradične sa síce stretnete s čiernou a tmavými odtieňmi, ale z ponuky dnešných obchodov si vyberie určite každý. Fanúšikovia klasiky siahnu po kožených modeloch čiernej či hnedej farby s kovovými detailmi, športovo založení motorkári a enduro jazdci zasa ocenia aj originálne kombinácie extravagantných farebných vzorov. V obchodoch nie sú výnimkou ani designové riešenia, ktoré zviditeľňujú svetové špičky motocyklového športu, takže môžete vyzerať rovnako ako váš obľúbený pretekár. 

Cena

Obuv na motocykel je nákladnejšou záležitosťou než bežné topánky. Môže za to aj skutočnosť, že musia zniesť omnoho väčšiu záťaž a popritom dokonale chrániť vaše nohy. Z tohto dôvodu sa hodnota väčšiny kvalitných modelov začína na úrovni približne 70 eur. So zvyšujúcou sa kvalitou, spracovaním a sofistikovanejšími materiálmi sa cena šplhá na v priemere 150 eur. Táto suma už znamená dokonalo spracovaný výrobok. Natrafíte však i na kategóriu cca 220 eur, kde môžete očakávať z designového a funkčného hľadiska bezkonkurenčný a zároveň originálny produkt, ktorý vám bude dlho a spoľahlivo slúžiť. 

boty na skútr

Specifické vlastnosti a možnosti

Ak máte dojem, že ďalej sa už ísť nedá, nasledujúce riadky vás možno prekvapia. Aj obuv na motocykel môže disponovať rôznymi doplnkami spríjemňujúcimi jej používanie a zvyšujúcimi vašu bezpečnosť. 

  • Reflexné prvky – vidieť a byť viditeľným pre ostatných, to je základné pravidlo cestnej premávky - bez ohľadu na to, či ste chodec alebo motorista. Počíta sa každá reflexná plocha.

  • Nepremokavá úprava – iba máločo môže byť nepríjemnejšie ako nečakaný dážď počas jazdy na motorke. Krátku prehánku väčšina motocyklových topánok znesie ale pri dlhšom lejaku oceníte nepremokavú úpravu či už vo forme materiálu (koža, plast) alebo niektorej z funkčných membrán. Za najznámejšiu možno považovať Gore-tex, avšak väčšina výrobcov disponuje vlastnou alternatívou s príponou „tex“ v názve. 

  • Výstuž a ochrana nôh – oblasť výstuže, ktorá dohliadne na vaše nohy, voľte podľa štýlu jazdy. Najčastejšie to býva špička, členky, päty a holenné kosti, do ktorých môže najmä na poľnej ceste nečakane udrieť neviditeľný konár. 

  • Spevnenie v oblasti riadenia – ak počas jazdy na motorke častejšie meníte rýchlosť, máte šťastie. I vy si môžete obuť topánky so špeciálnym spevnením práve v tej oblasti nôh, ktorú pri tom využívate.

Rady a tipy

Aj keď ste už nadobudli predstavu o tom, ako by mala vaša nová motocyklová obuv vyzerať, máme pre vás niekoľko odporúčaní, aby vám slúžila čo najdlhšie. 

Výber správnej veľkosti

V tejto súvislosti máme pre vás menšie varovanie: Veľkosť topánky na motocykel nemusí zodpovedať rozmeru vašich bežných topánok. Každý výrobca totiž používa svoje vlastné číslovanie a akokoľvek sú si jednotlivé veľkosti do istej miery podobné, nezhodujú sa. Pred kúpou preto radšej venujte pozornosť webovým stránkam predajcu alebo výrobcu obuvi a veľkosť skontrolujte. 

Údržba

Údržba obuvi sa do veľkej miery odvíja od materiálu, z ktorého je vyrobená. Súčasťou každého modelu je navyše aj informácia o vhodnom čistení, aby ste sa z neho mohli tešiť čo najdlhšie. Zatiaľčo niektoré prevedenia stačí poutierať vlhkou handričkou, resp. aplikovať na ne univerzálny čistiaci prostriedok, iné vyžadujú impregnovanie v podobe spreja alebo vosku (platí najmä v prípade koženej obuvi).